Viagra Ürün Görseli

Damart sertliği neden olur? Belirtileri ve tedavi yolları

Damart sertliği neden olur? Belirtileri ve tedavi yolları

   Damar Sertliği Nedir?

Sağlıklı bir insanın vücudunda bulunan damarlar esneklik özelliğine sahiptir. Esneyebilen ve zaman zaman daralıp zaman zaman genişleyen damarlar vücutta devreden kanın basıncını ve hızını ayarlayabilirler. Fakat bazı durumlarda damarlarda esneklik kaybı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle damar yüzeylerinde biriken kolesterol sonucunda bağ dokusu oluşumu gözlemlenir. Oluşan bu bağ dokusu damarları sertleştirir ve esneklik özelliğini zayıflatır. Öte yandan kolesterol birikmesi sonucu damar içerisinde meydana gelecek olan çıkıntılar zamanla kan akışını güç hale getirir ve damarların tıkanmasına dahi sebep olabilir. Çok sık duyduğumuz ve ölümle sonuçlanan beyin kanaması ve kalp krizi rahatsızlıkları damarların sertleşmesi sonucunda ortaya çıkan sorunlardır. Teşhis edilmesi güç olan damar sertliği sorununa batılı ülkelerde daha sık rastlanmaktadır. Tedavisi erken yapılmaması durumunda ölümle sonuçlanan sorunları ani olarak meydana getirebilen bir sorun olarak da bilinir.

   Damar Sertliğinin Nedenler Nelerdir?

Damar sertliği yalnızca bir sebep sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Genellikle aileden gelen DNA’ların yapısına bağlı olarak ortaya çıkan genetik bir hastalık olsa da sonradan meydana gelme riski de mevcuttur. Hastalık yaş grupları incelendiğinde en çok yaşlılarda görülmektedir. Damarların yüzeylerinde meydana gelen sorunlar yaşlı insanlarda oldukça geç onarılmaktadır ve yenilenmektedir. Dolayısıyla da yaşlılarda damar tıkanıklığına sık rastlamak olası bir durum niteliğindedir.

Sigara kullanımı hastalığı en çok tetikleyen ve hastalığın nüksetmesine neden olan bir davranıştır. Sigara içerisinde bulunan maddeler sonucunda damarlarda meydana gelen birikmeler damarın serleşmesine ve çapının azalmasına sebebiyet verir. Öte yandan yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde damar sertliğinin meydana gelme olasılığı da daha yüksektir.

Hastalığın nedenlerine ek olarak şişmanlığı ve hareketsizliği de gösterebiliriz. Kişiler günlük hayatlarını hareketsiz bir şekilde sürdürdüklerinde yağ yakımı oldukça azalır. Üstelik az hareket etme problemi bir de yeme içme problemi ile birleşirse ortaya oldukça büyük bir sorun çıkmaktadır. Vücuda giren ve harcanmayan yağlar bazı bölgelerde birikmeye başlar. Birikim sonucunda ise kişi sağlığından ödün vererek birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu hastalıklardan birisi de damar sertliğidir.

   Damar Sertliğinin Belirtileri Nelerdir?

Damar sertliği sorunu kalp krizi ve beyin kanaması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkarabileceği için en kısa sürede teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Gerçekleşen herhangi bir damar sertleşmesi sorunu damar tıkanıklığı ve birçok diğer hastalığı beraberinde ortaya çıkarır. Bu nedenle hastalığın belirtilerini iyi teşhis etmek ve damar tıkanıklığı gibi bir sorun hissetmeniz durumunda en kısa sürede doktora görünmeniz oldukça önemlidir.

Damar sertliği sorununu teşhis edebileceğiniz ayırt edici bir belirti mevcut değildir. Öyle ki bu rahatsızlık kendini diğer önemli hastalıkların nüksetmesi sonucunda belli etmektedir.       Vücudun hangi bölgesinde damar sertliği sorunu ile karşılaşılmışsa tepkide ona göre değişiklik gösterecektir. Örneğin kalpte meydana gelecek olan bir sertleşme sonrasında kalp atış ritminizin değişim gösterdiğini hissedebilirsiniz. Daha sonrasında ise göğüs ağrısı eşliğinde vücudun çeşitli yerlerinde morarmalar da oluşum gösterecektir. Eğer kalp damarlarınızda sertliğe bağlı olarak bir tıkanıklık da meydana gelmişse, kalp krizi geçirme olasılığınız oldukça yükselmiş demektir. Eğer damar sertleşmesi ayaklarınızda ve bacaklarınızda meydana gelmişse öncelikli olarak kramplarla karşılaşırsınız. Bir başka bölge olan beyin bölgesinde meydana gelen tıkanmalar ise görme ve konuşma bozukluklarını ortaya çıkaracaktır.

Kısacası hastalığın belirtileri kişiden kişiye ve vücudun bir bölgesinden diğer bölgesine çeşitlilik göstermektedir. Eğer bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve damar tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurmanız en mantıklı seçenek olacaktır.

   Damar Sertliği Nasıl Tedavi Edilir?

Damar sertliği sorunu ile karşılaşan kişilere öncelikli olarak tıkanıklık tespiti için anjiyo uygulanmaktadır. Anjiyo ile birlikte meydana gelmiş tıkanıklıklar incelenerek açılır. Anjiyo dışında bazı hastalara efor testi uygulanması da uygundur. Özellikle gençlerde meydana gelen sorunların teşhisi için anjiyoya nazaran daha sıklıkla efor testi uygulanmaktadır. Eğer hastalık ilerlememişse ve erken teşhis yapılmışsa, hastaya verilen ilaçlar sayesinde kişi kısa süre içerisinde damar sertleşmesi problemini yenmiş olacaktır. Faka durum beklenilenden kötü ve ilaç tedavisine yanıt vermeyecek durumdaysa, kişinin de onayı alınarak By-Pass ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekir.

Hastalıktan korunmak isterseniz ilk olarak hayatınızda spora yer ayırmanız çok kritik bir önem taşımaktadır. Eğer kişi spor yapmasının yanında yüksek tansiyon ile de mücadele ediyorsa, ekstra olarak bir beslenme listesine ihtiyacı vardır. Son olarak eğer daha öncesinden kalp krizi geçirmiş bir hasta tedavi olmak istiyorsa o kişiye farklı ilaçlarla tedavi uygulanır. Bu durum neticesinde hastanın ikinci bir defa kalp krizi geçirme olasılığı iyice düşürülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )